Kevään ja kesän 2024 praasniekat

Muut

Kevään ja kesän 2024 praasniekat
Kuopion ortodoksinen seurakunta

Siilinjärvi, sm Georgios Voitajan kirkko
Ma 22.4 klo 17 Vigilia
Ti 23.4. klo 10 Liturgia ja vedenpyhitys

Salahmi, Pyhän Nikolaoksen tsasouna
Su 5.5. klo 10 Liturgia ja vedenpyhitys, ristisaatto hautausmaalle

Rautalampi, Pyhän Nikolaoksen kirkko
Ke 8.5. klo 17 Vigilia
To 9.5. klo 10  Liturgia ja vedenpyhitys

Muuruvesi, Pyhän Nikolaoksen tsasouna
Ke 8.5. klo 17 Vigilia
To 9.5. klo 10  Liturgia ja vedenpyhitys

Alapitkä, Pyhän Kolminaisuuden tsasouna
La 18.5. klo 17 Vigilia
Su 19.5. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia ja polvirukoukset

Lapinlahti, Kaikkien pyhien kirkko
La 25.5. klo 17 Vigilia
Su 26.5 klo 10 Liturgia ja vedenpyhitys

Keitele, Pyhittäjä Arseni Konevitsalaisen kirkko
Ti 11.6. klo 16:30 Panihida, Hiekan hautausmaa
Ti 11.6. klo 18 Suuri ehtoopalvelus, Hiekan tila
Ke 12.6. klo 10 Liturgia ja vedenpyhitys, Arsenin kirkko

Nilsiä, Johannes Kastajan kirkko
La22.6. klo 17 Vigilia
Su 23.6. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Vesanto, Johannes Kastajan kirkko
La 22.6. klo 17 Vigilia
Su 23.6. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Pielavesi, Pyhien apostolien Pietarin ja Paavalin kirkko
Pe 28.6. klo 17 Vigilia
La 29.6. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Tuusniemi, Pyhien apostolien Pietarin ja Paavalin kirkko
Pe 28.6. klo 17 Vigilia
La 29.6. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Puroniemi, Pyhien apostolien Pietarin ja Paavalin tsasouna
Pe 28.6. klo 17 Vigilia
La 29.6. klo 9.30 Vedenpyhitys ja liturgia

Sukeva, Pyhien apostolien Pietarin ja Paavalin kirkko
La 29.6. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Iisalmi, Profeetta Elian kirkko
Pe 19.7. klo 17 Vigilia
La 20.7. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Tervo, Profeetta Elian tsasouna
Pe 19.7. klo 17 Vigilia
La 20.7. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Pielavesi, Pyhien apostolien Pietarin ja Paavalin kirkko
La 20.7. klo 16.45 muistopalvelus hautausmaalla,
               klo 17 vigilia
Su 21.7.  klo 10 liturgia, vedenpyhitys ja litania

Pyhäsalmi, Profeetta Elian tsasouna
Su 21.7 klo 10 Liturgia ja vedenpyhitys

Suonenjoki, Kristuksen kirkastumisen kirkko
Ma 5.8. klo 17 Vigilia
Ti 6.8. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Käärmelahti, Kristuksen kirkastumisen tsasouna
Ma 5.8. klo 17 Vigilia
Ti 6.8. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Karvoskylä, Kristuksen kirkastumisen kirkko
Ma 5.8 klo 17 VigiliaTi 6.8 klo 10 Liturgia ja vedenpyhitys

Vehmersalmi, Pyhittäjä Herman Alaskalaisen tsasouna
La 10.8. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Toivala, Jumalansynnyttäjän kuolonuneen nukkumisen tsasouna
Ke 14.8. klo 17 Vigilia
To 15.8. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Sonkajärvi, Jumalansynnyttäjän kuolonuneen nukkumisen tsasouna
Ke 14.8. klo 17 Vigilia
To 15.8. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Konnevesi, Kristuksen Käsittätehdyn ikonin tsasouna
Pietilänniementie 448
Su 18.8. klo 10 Liturgia ja vedenpyhitys

Luikonlahti, Pyhittäjä Aleksanteri Syväriläisen tsasouna
To 29.8. klo 17 Vigilia
Pe 30.8. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Kytökylä, Neitsyt Marian syntymän tsasouna
La 7.9 klo 17 Vigilia
Su 8.9 klo 10 Liturgia ja vedenpyhitys

Juankoski, Jumalanäidin suojeluksen kirkko
Ma30.9. klo 17 Vigilia
Ti 1.10. klo 10 Vedenpyhitys ja liturgia

Rautalampi, Koipiniemen koulu
Ti 1.10. klo 10 Liturgia